Deltema ”Prevention och Hälsofrämjande arbete” på T11/T12 i den 6-åriga läkarutbildningen

Läkarprogrammet (Perspektiv på kurs) 2022-12-21

Författare

  • Miriam Pikkemaat

Nyckelord:

prevention, aktivt lärande, seminarier, progression, reflektion, feedback

Abstract

Projektarbetet syftar till att ge förslag till förstärkning av delämnet ”Prevention och Hälsofrämjande arbete” i det nya sexåriga läkarprogrammet med fokus på kursen Individ och Samhälle på T11/T12.
Befintliga kursmål inventerades, redigerades och ytterligare kursmål las till. Befintliga läraraktiviter som rör prevention ska bibehållas med ytterligare förstärkning av preventionsdelar. Det viktigaste förändringsförslag är ny införandet av 2 halvdagar med preventionsseminarier. Dessa är inspirerade av flipped classroom med angivna inläsningsuppgifter, inspirerade av TBL med arbete i små grupper och quiz individuellt och i grupperna i början av seminariet som sedan följs av case-liknande patientfall kombinerad med simulationsövningar i motiverande samtal.
Examination rekommenderas genom både skriftlig kunskapsprov, portfolio som innehåller både feedback från verksamhetsförlagda utbildningen och egen reflektion och som idealfall en praktisk övning i form av en Objective Structured Clinical Examination (OSCE).

Downloads

Publicerad

2022-12-21

Nummer

Sektion

Articles

Kategorier